Druk cyfrowy niepołomice

Druk cyfrowy

Dzięki rozrostowi nowomodnych technologii specjalizacja drukarska przeżywa prawdziwy renesans. Pozwalają one na uzyskanie dużo większej jakości wydruku aniżeli w przypadku stereotypowo działających drukarek albo ploterów.
Druk cyfrowy zezwala dodatkowo na realizację zleceń praktycznie „od ręki”. Jest to możliwe dzięki skróceniu fazy przygotowywania do druku. Artykuły do drukowania dostarczane są w formie danych cyfrowych. Nie trzeba przygotowywać formy drukowej ani robić druków próbnych – pierwsza odbitka, która zejdzie z maszyny jest już odbitką nakładową.
Najpopularniejszą metodą druku cyfrowego jest drukowanie elektrofotograficzne, czyli laserowe. Polega ona na przerobieniu danych wejściowych na „ramkę”, innymi słowy zestaw danych rastrowych obejmujący informację o drukowanym obrazie. Następnie modulowana jest wiązka laserowa. Oświetla ona naładowany elektrostatycznie receptor pokryty materiałem światłoczułym. Później określony proszek barwiący (toner) przemieszany z ferromagnetykiem zbliżany jest do powierzchni receptora i przykleja się do niego w miejscach naświetlonych laserem. Końcowym etapem jest przeniesienie proszku barwiącego na zadrukowywaną nawierzchnię – najczęściej różne warianty papieru.
Jedną z największych plusów druku cyfrowego jest wielka jakość – widoczna zarówno w przypadku zwyczajnego czarnego tekstu, jak i kolorowego druku.


Możliwość komentowania jest wyłączona.